Ostali članci

Kako očistiti perilicu posuđa u 5 koraka

Iako posuđe iz perilice izađe čisto, sama perilica zahtijeva dodatnu brigu. Na stijenkama i filteru perilice posuđa se skupljaju komadići hrane i masnoća, minerali iz vode i višak deterdženta. Vlažno okruženje perilice također je idealno za rast plijesni i gljivica.

Srećom, čišćenje perilice posuđa je jednostavno i brzo gotovo - zato nastavi čitati i saznaj kako čistiti perilicu posuđa.

kako očistiti perilicu rublja

Izvor: Freepik

Perilicu prije čišćenja isprazni. U čišćenje kreći nakon što perilica završi s pranjem suđa jer ćeš tada lakše ukloniti nakupine hrane, masnoće i kamenca. Prije čišćenja također ukloni sve veće ostatke hrane koji su se nakupili na dnu perilice.

1. Očisti filter

Začepljeni filter jedan je od glavnih uzroka kvarova perilice suđa - zato filteru perilice posveti posebnu pažnju.

On se obično nalazi na dnu perilice - odvoji ga sljedeći upute za korištenje koji si dobio uz perilicu i stavi u toplu vodu s blagim deterdžentom na 10-ak minuta. Ako su nakon toga na njemu još uvijek vidljivi komadići hrane i prljavštine, vrlo pažljivo ga očisti četkicom za zube.

Umjesto deterdženta možeš koristiti mješavinu vode i octa. Ta je opcija odlična imaš li problema s tvrdom vodom. Na kraju filter još jednom isperi toplom vodom i vrati na mjesto.

2. Očisti mlaznice

Perilica posuđa obično ima mlaznice na vrhu i na dnu s pomoću kojih raspršuje vodu po posuđu. Na otvorima mlaznica ponekad zapnu komadići hrane - kada je to slučaj, izvadi mlaznice iz perilice i nježno ih očisti čačkalicom ili četkicom za zube. Kada mlaznice vratiš u perilicu, provjeri jesi li ih dobro postavio i mogu li se slobodno okretati.

3. Očisti unutrašnjost perilice

Za čišćenje unutrašnjosti perilice koristi blagi deterdžent s vodom ili mješavinu octa i vode u omjeru 1:1. Imaš li problema s neugodnim mirisima u perilici, preporučujemo da koristiš ocat koji pomaže u njihovom uklanjanju. Nježnom spužvom ili krpom umočenom u mješavinu s vodom obriši stijenke, vrata i brtve perilice.

Obrati posebnu pažnju na rubove i brtve vrata jer se tamo najčešće nakupljaju prljavština i plijesan koji s vremenom nagrizaju gumu pa dolazi do istjecanja vode. Za teško dostupne dijelove u brtvi koristi štapić za uši umočen u ocat.

4. Očisti košare za posuđe

Jednakom mješavinom koju si koristio za čišćenje unutrašnjosti perilice očisti i košare za posuđe. Posebnu pozornost obrati na pretinac za jedači pribor. Pretinac koji je odvojiv na kratko vrijeme stavi u vodu s deterdžentom (slično kao i filter) te ga temeljito očisti četkicom za zube.

5. Pokreni ciklus čišćenja

Za dubinsko čišćenje perilice pokreni prazan ciklus na najvišoj temperaturi nakon što u perilicu izliješ šalicu octa. Postupak ponovi još jednom, ovaj put sa sodom bikarbonom na dnu perilice. Time ćeš ukloniti neugodne mirise i dati perilici blistav sjaj.

Umjesto octa i sode bikarbone možeš koristiti namjenska sredstva za čišćenje perilice posuđa, no znaj kako su ova prirodna rješenja jednako učinkovita.

Povezani proizvodi